خانه / خانه / 6 نظریه ای که جهان را تغییر داد

6 نظریه ای که جهان را تغییر داد

book1

۶ نظریه ای که جهان را تغییر داد

نوشته‌ی : پل استراترن (Paul Strathern)
ترجمه: محمدرضا توکلی صابری – بهرام معلمی
تاریخ انتشار: ۱۳۸۹

 این کتاب در ۶ بخش ارائه شده است :

۱) نیوتن و جاذبه

      نیوتن را می توان صاحب زیباترین ذهنی دانست که بشریت تا کنون به بار آورده است. هیچکس در هیچ زمانی دامنه های فهم بشری را مانند نیوتن تا این میزان گستردگی نبخشیده است. نگاهی هوشمندانه و آگاهی دهنده به پدر فیزیک دارد- از کارهایش گرفته تا سنت شکنی هایش و «نظریه بزرگ» او در این مورد که چه چیزی باعث می شود تا ما به فضا پرتاب نشویم.

۲) اینشتین و نسبیت

      اینشتین عالم را دگرگون کرد اما ناکام درگذشت. نظریه نسبیت اش او را در مقام بزرگترین اندیشمند علمی پس از نیوتن تثبیت کرد . نسبیت تصورات ما را از فضا و زمان در هم ریخت و جهانی را به وجود آورد که بیشتر غیر قابل باور و تصور بود . شرح درخشانی از نظریه نسبیت و نگاهی شگفت به مردی که سرنوشت قرن بیستم را تغییر داد.

۳) هاوکینگ و سیاهچاله ها

      هاوکینگ ایده های نو و هیجان انگیزی در خصوص سیاهچاله ها، “نظریه همه چیز”، و منشاء عالم ( جهان هستی ) ابراز و ارائه کرده است. برخی از هیجان انگیزترین تفکرات کیهان شناختی از این مغز تراویده است. نگاهی روشنگر بر کارهای آینده نگر و اراده آهنین استیون هاوکینگ می اندازند و توضیحی آسان از کتاب پر فروش و مهم تاریخ مختصر زمان ارائه می دهد.

۴) کوری و رادیو اکتیویته

     ماری کوری استثنایی ترین زن قرن بیستم بود. اکتشافات او دو جایزه نوبل برایش به ارمغان آورد( پدیده ای که تا بیش از نیم قرن بعد تکرار نشد ). گزارشی مشروح و خواندنی از کارها و زندگی پراحساس و پر آشوب ماری کوری، یکی از استثنایی ترین دانشمندان قرن بیستم که کمتر شناخته شده است، ارائه می دهد.

۵) تورینگ و کامپیوتر

      می توان گفت که اختراع کامپیوتر یکی از بزرگترین دستاوردهای تکنولوژیکی بشریت است. کامپیوتر را می توان در ردیف استفاده از آتش، کشف چرخ ، کاربرد الکتریسیته دانست. تورینگ شخصیت ویژه ای داشت و خود را همانند یک کامپیوتر محسوب می کرد. توضیح روشن و قابل فهمی از پیدایش کامپیوتر می دهد و نگاهی دقیق بر مردی می اندازد که به تکامل آن یاری رساند، تا همان جهانی را که دگرگون ساخته بود فراموشش کند.

۶) کریک، واتسون و DNA

 کشف ساختمانDNA در اواسط قرن بیستم دانش کاملاً نوینی را ایجاد کرد. این دانش، زیست شناسی مولکولی بود که اسرار خود حیات را آشکار می ساخت. اکنون زیست شناسی ملکولی ، فیزیک هسته ای نیمه دوم قرن بیستم شده بود . تصویر دقیق و هوشمندانه ای از کارها و زندگی این دو دانشمند ارائه کرده و نشان می دهد که چگونه DNA فهم ما را از تکامل – و در واقع کل مفهوم حیات تغییرداد.

منبع:

آینده آموزان آتا

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ali_blog_831174554289

زمان برگزاری کنکور 98

آزمون سراسری سال ۹۸ در روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۳ و ۱۴ تیرماه در حوزه‌های ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *