خانه / خانه / اخبار / پدیده ماه آبی چیست؟

پدیده ماه آبی چیست؟

ماه آبی یا Blue Moon به زمانی اطلاق می شود که دو ماه بدر در یک ماه میلادی  و یا چهار ماه بدر در یک فصل از سال روی دهد. این رخداد به طور متوسط هر ۲/۷ سال یک بار اتفاق می افتد و کاملا به تقویم میلادی وابسته می باشد. در سال ۲۰۱۸ میلادی این پدیده قدری متفاوت تر از دیگر سال ها رخ می دهد به این علت که اولین ماه بدر در ۱ ژانویه  با ابر ماه سال ۲۰۱۸ مقارن شد و دومین بدر که مورخ ۳۱ ژانویه خواهد بود با رخدادخسوف (ماه گرفتگی) مصادف می شود. همین امر موجب شده است تا این اتفاق قدری بیش از دیگر رخدادهای پدیده ماه آبی مورد توجه منجمان و پوشش های خبری رسانه ای قرار بگیرد.

 چرا  نام “ماه آبی” یا Blue Moon به این پدیده اطلاق شده است؟

همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد در حقیقت ماه آبی یا همان Blue Moon ارتباط مستقیمی به رخدادهای نجومی ندارد و تنها به علت اختلاف میان تقویم میلادی و قمری ، ۲ ماه  بدر در یک ماه میلادی و یا ۴ بدر در یک فصل سال رخ می دهد. این اختلاف به همان نکته ساده کمتر بودن تعداد روزهای ماه های قمری (۲۹ یا ۳۰روزه ) از ماه های ۳۰ و ۳۱ روزه میلادی برمی گردد و هیچ ارتباطی به رنگ ماه ندارد. “ماه آبی” نامی کاملا عامیانه است و اطلاق آن به این پدیده از سر یک اتفاق و یک ترجمه اشتباه صورت گرفت.

 داستان از اینجا شروع می شود که در سال ۱۹۴۶ مقاله ای توسط اخترشناسی به نام  جيمز هاگ پروت با عنوان يك ‌بار در ماه آبي  (Once in a Blue Moon) منتشر می شود. این مقاله برداشتی از ترجمه پیچیده سالنامه مین بود و این عبارت مفهومی کنایه ای دارد و در زبان فارسی معادل “صد سال سیاه” می باشد . گزینش چنین عنوانی در این سالنامه  به نادر بودن پدیده  اشاره داشت اما  پروت با برداشت اشتباه، نام  “ماه آبی” را به دومین ماه بدر یک ماه میلادی، اطلاق کرد، هرچند این نام ساده و بدون داشتن پشتوانه علمی است اما  از آنجایی که موجب انکار حقیقتی نمی شود، همچنان به صورت گسترده‌ مورد استفاده قرار می گیرد و سادگيش باعث جاودانگي آن به عنوان نامي عاميانه شد.

منبع: www.sarpoosh.com/science

 

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

bedf0572501a4969bdde65a55751e866

زمان برگزاری بیست و چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی الکامپ 97 تهران

بنابر زمانبندی اعلام شده، بیست و چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ 2018) ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *