خانه / خانه / رابط کاربری: User Interface

رابط کاربری: User Interface

رابط کاربری

در تکنولوژی اطلاعات رابط کاربری یا یوزر اینترفیس در ابزارهای اطلاعاتی طراحی می شود که در تعامل با یک انسان و کاربر است. این می تواند شامل نمایش اسکرین ها، کیبوردها و یک موز و همچنین ظاهر یک میزکار باشد. در طرحی اپلیکیشن ها و سایت ها که با کاربران تعامل دارند یوزراینترفیس را طراحی می کنند. وابستگی روبه رشد بسیاری از شرکتها در برنامه های کاربردی وب و برنامه های کاربردی تلفن همراه باعث شد که شرکت ها رابط کاربری و طراحی آن را اولویت بیشتری دهند.

UI اغلب با UX(تجربه کاربری) اشتباه گرفته می شود، که به ظاهر اپلیکیشن ها و سایت ها، زمان پاسخگویی به کاربران، محتوای ارائه شده و خدمات آن ها در رابط کاربری اشاره دارد. تمرکز فزاینده بر ایجاد تجربه کابری بهینه و مناسب موجب شد تا افرادی به عنوان کارشناس UI و UX در سازمانها و شرکت ها مشغول به کار شوند.

برخی از زبان ها مانند HTML و CSS توانایی زیادی برای ایجاد یک محیط و تجربه کاربری بهتر پیدا کرده اند.

تاریخچه

تاریخچه رابط کاربری را میتوان به مراحل زیر دسته بندی کرد این دسته بندی بر اساس نوع غالب رابط کاربری در هر دوره است.

  1. دسته ای ۱۹۴۵ – ۱۹۶۸ : در این نوع هیچگونه صفحه نمایش وجود نداشت و دستگاه خروجی خود را بر روی یک تکه کاغذ پرینت میکرد .
  2. خط فرمان ۱۹۶۹ – حال : شامل یک صفحه نمایش است که دستورات داخل آن تایپ شده و پاسخ دستگاه نیز داخل همان نمایش داده میشود .
  3. گرافیکی : این نوع همین دستگاه های امروزی میباشد که محتوا با المان های گرافیکی آمیخته شده و نمایش داده میشود . رابط کاربری گرافیکی به دلیل زیبایی و آسانی کار با آن به نوع غالب در آمده و ما در سایت یو آی آپ به برسی و آموزش این سبک می پردازیم .

طراحی رابط کاربری

شیوه های اولیه مورد استفاده  شامل نمونه سازی و شبیه  سازی است  .

شیوه های طراحی رابط کاربری شامل طراحی کاربر محور ، طراحی فعالیت محور ، طراحی مبتنی بر سناریو و طراحی ارتجاعی است . این طرح باید طوری باشد که حواس کاربر را به بخش های نامربوط منحرف نکند و در جهت آسان سازی و سرعت بخشیدن مسیر رسیدن به هدف کاربر باشد . برای مثال این طراحی مشابه سایر طرح های رایج باشد و هنگامی که کاربر به آن برخورد میکند احساس آشنایی نماید حتی اگر اولین باری باشد که از این محصول استفاده میکند .

انواع رابط کاربریی از نظر ماهیت  :

۱ سخت افزاری : مثل موس ، کیبرد ، تاچ پد و …

۲ نرم افزاری : مثل پنجره ها ، انواع منو ها و …

۳ خط فرمانی : مثل خط فرمان ویندوز ، شل ها ، و انواع محیط های کنسولی

۴ هلوگرافیک

۵ جستجو

و …

 

منابع: برگرفته از آینده آموزان آتا

techtarget

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

bedf0572501a4969bdde65a55751e866

زمان برگزاری بیست و چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی الکامپ 97 تهران

بنابر زمانبندی اعلام شده، بیست و چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ 2018) ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *